Drugi dogodek v okviru projekta JURKA 24-25
Projekt JURKA 24-25, Črnomelj, 12. oktober 2024
V soboto, 12. oktobra 2024, smo izvedli drugi dogodek v okviru projekta JURKA 24–25, ki ga sofinancira Evropska unija iz programa CERV (Državljani, enakost, pravice in vrednote). Projekt temelji na sodelovanju med partnerji iz Slovenije in Hrvaške, med katerimi so RIC Bela krajina, Občina Črnomelj, Grad Karlovac in Turistična skupnost Karlovške županije.
Dogodek z naslovom "Praznovanje raznolikosti – folklora je v naši DNA" smo organizirali na trgu pred cerkvijo Sv. Duha v Črnomlju v sklopu dnevov evropske kulturne dediščine 2024.
Program se je začel s pozdravnima nagovoroma gospoda Andreja Kavška, župana Občine Črnomelj, in gospe Kristine Medarić, predsednice društva FA Matija Gubec ter podpredsednice CIOFF International. Gospod Andrej Kavšek je poudaril pomen kulturne raznolikosti in njenega povezovalnega učinka med skupnostmi Slovenije in Hrvaške. Izrazil je veselje nad uspešnim sodelovanjem med partnerji ter pomembnostjo ohranjanja in promocije kulturne dediščine skozi projekte, kot je JURKA 24–25.
Gospa Kristina Medarić je izpostavila bogastvo nesnovne kulturne dediščine Hrvaške ter pomen njenega prenosa na nove in mlajše generacije skozi živahno izmenjavo kulturnih praks in tradicij med državama.
Po uvodnih besedah je folklorna skupina Matija Gubec iz Karlovca predstavila svoje tradicionalne plese, gospa Medarić pa je predstavila nesnovno kulturno dediščino Karlovške županije, vključno z ljudskimi običaji in igranjem na tradicionalne instrumente. Gospod Miro Kirinčić je prikazal domačo obrt vezenja na lanena oblačila, skupaj z gospo Medarić pa sta predstavila tudi značilne hrvaške narodne noše s področja Karlovške županije. Obiskovalci so se na plesni delavnici pridružili folklornikom ter se tako še bolj približali hrvaški folklorni dediščini. Dogodek je povezoval Tadej Fink.
V črnomaljski kleti je sledila degustacija tipične hrvaške kulinarike in vina, ki jih je predstavila vinska klet Pečaver.
Za udeležence smo organizirali voden ogled starega mestnega jedra Črnomlja in Zakladnice. Dogodek smo zaključili z analizo rezultatov ankete, ki smo jo izvedli med obiskovalci. Po prvih rezultatih je vidno, da je predstavitev hrvaške kulturne dediščine z delavnico močno vplivala na direktno izkušnjo obiskovalcev. Rezultate ankete bomo objavili v zaključnem poročilu na koncu projekta.
Drugi dogodek v okviru projekta JURKA 24–25 je bil uspešno izveden in je še dodatno utrdil vezi ter sodelovanje med partnerji. Naslednji dogodek bomo organizirali v aprilu 2025 na Vinici.
Aktivnosti v projektu JURKA 24-25 sofinancira Evropska unija.
Partnerji v projektu: RIC Bela krajina, Občina Črnomelj, Grad Karlovac, Turistička zajednica Karlovačka Županija