O festivalu
Najstarejši folklorni festival v Sloveniji, Jurjevanje v Beli krajini temelji na ljudskem folklornem izročilu, tako Bele krajine kot ostalih regij Slovenije. Petdnevni festival poteka v mestu Črnomelj v Beli krajini, v deželi belih brez, tople reke Kolpe ter bogate kulturne dediščine.
Zgodovina Jurjevanja sega v daljno leto 1933 ali še natančneje v leto 1939, ko je bil v Črnomlju prvič organiziran »Festival narodnih pesmi in plesov«. Ta je postavil temelje za festival, ki ga praznujemo danes. Dogodek je bil pravi praznik Bele krajine, ki je združevala ples, obrede in igre ter pritegnil zanimanje obiskovalcev iz cele Slovenije.
Prvo uradno Jurjevanje, kot ga poznamo danes, je bilo organizirano leta 1964. Sprva je festival prikazoval ljudske plese Bele krajine iz konca 19. in začetka 20. stoletja, vendar se je sčasoma prelevil v sodoben festival, kateri združuje domače in tuje tradicije tako preteklosti kot sodobnosti.
Vsako leto na festivalu sodelujejo različne folklorne skupine, ki prikazujejo pestrost ljudskega izročila ne le Bele krajine in Slovenije, temveč tudi drugih držav. Z gostovanjem folklornikov s celega sveta tako tvorimo multikulturni prostor prijateljstva in sožitja različnih kultur. V zadnjih nekaj letih so se na velikem odru Jurjevanja zvrstile folklorne skupine iz:
Kolumbije, Rusije, Mehike, Kitajske, Indije, Belorusije, Argentine, Malte, Nemčije, Italije, Češke, Slovaške, Madžarske, Litve, Latvije, Srbije, Španije, Makedonije, Bolgarije, BIH, Hrvaške, Črne gore, Turčije, Poljske, Finske, Portorika, Brazilije, Peruja, Nizozemske, itd.
Dogajanje na festivalu je polno živahnih plesov, melodij in običajev, ki obiskovalcem pričarajo edinstveno doživetje. Med glavnimi dogodki so kresovanje, obredje Zelenega Jurija ter nastopi domačih in tujih folkloristov, kateri s svojim plesom in glasbo obogatijo festivalsko vzdušje.
Na različnih prizoriščih ponujamo pester program za vse generacije:
Srečanje otroških folklornih skupin "Pastirče mlado"
"Pastirče mlado" je predstavitev otroških belokranjskih folklornih skupin in s tem ohranjanje tradicije ter prenašanje ljudskega izročila na naslednje generacije.
Koncerti etno, klasične in zabavne glasbe
Na festivalu potekajo koncerti različnih glasbenih zvrsti, od etno ritmov, zvokov tamburic, do klasične in zabavne glasbe.
Tržnica domačih dobrot in rokodelstva
Na tržnici se predstavijo lokalni proizvajalci in obrtniki, ki ponujajo raznovrstne domače dobrote in ročno izdelane izdelke.
Umetniške razstave, izobraževanja in predavanja
Predstavijo se različne umetniške razstave, ki obiskovalcem ponudijo vpogled v ustvarjalni svet lokalnih in tudi mednarodnih umetnikov. Poleg tega tudi potekajo izobraževanja in predavanja na temo kulture, umetnosti in tradicije.
Otroške predstave in ustvarjalne delavnice
Za najmlajše obiskovalce festivala so organizirane otroške predstave, polne zabave, smeha in poučnih vsebin. Poleg tega so na voljo tudi ustvarjalne delavnice, kjer otroci izražajo svojo domišljijo in ustvarjalnost ter se zabavajo ob ustvarjanju različnih umetniških izdelkov.
Goni kolo, družinski kolesarski izlet po Beli krajini
Goni kolo je družinski kolesarski dogodek, ki obiskovalcem omogoča raziskovanje čudovite Belokranjske pokrajine na kolesu. Organiziran je v sodelovanju s Športnim rekreacijskim društvom (ŠRD) Črnomelj.
Jurjevanje ni le prireditev. Je preplet tradicionalnega in modernega, lokalnega in globalnega, vse v osmišljanju trajnostno naravnanega in celostnega razvoja mesta Črnomelj, njegovih prebivalcev in obiskovalcev ter celotne Bele krajine.
Organizacijski odbor
Organizacijski odbor Jurjevanja v Beli krajini 2024 sestavljajo naslednji člani:
Dubravko Čengija (predsednik organizacijskega odbora), Barbara Papež Lavrič, Helena Vukšinič, Tadej Fink, Jaka Birkelbach, Bernarda Kump, Samo Kavčič, Lidija Balkovec in Urška Jerman.
Pokrovitelj 60. Jurjevanja v Beli krajini je Občina Črnomelj.